Jak walczyć z żylakami?

Brzydkie pajączki i widoczne żylaki to problem, który dotyczy nie tylko kobiet. Również mężczyźni prowadzący siedzący tryb życia i posiadający skłonności genetyczne, uskarżają się na ten kłopot. W jaki sposób można sobie z nim radzić samodzielnie? Podpowiadamy i wskazujemy metody leczenia zachowawczego.

 

Kiedy pojawiają się pierwsze żylaki

Pierwszą oznaką problemu mogą być opuchnięte nogi, jak również pajączki, czyli pękające naczynka krwionośne, które stają się coraz bardziej widoczne. Już w takiej sytuacji warto zasięgnąć porady lekarskiej, ponieważ żylakom można zapobiegać. Na początku, każdy lekarz zaleca leczenie zachowawcze. Niestety, nie usunie ono problemu, a jedynie pozwoli zapobiegać jego narastaniu. Dzięki takim metodom żylaki mogą pojawić się znacznie później i nie będą aż tak uporczywe.

 

Co może zalecić lekarz?

  • przyjmowanie doustnych leków, które w swoim składzie zawierają diosminę, rutozyd lub wyciąg z kasztanowca (leki dostępne są w aptece, bez recepty),
  • miejscowe stosowanie maści zawierających powyższe składniki,
  • stosowanie opasek uciskowych.

 

W takiej sytuacji niezwykle ważna jest również profilaktyka. Jak najczęściej powinno się odpoczywać z nogami uniesionymi do góry. Warto też spać w takiej pozycji, aby nogi znajdowały się przynajmniej kilka centymetrów wyżej, niż reszta ciała. Niezwykle istotną kwestią jest zawsze ruch fizyczny. Wskazane są częste spacery oraz gimnastyka. Osoby pracujące na siedząco, powinny jak najczęściej wprowadzać sobie krótki przerwy, które wykorzystają właśnie na aktywność fizyczną. Nóg nie wolno przegrzewać.

 

Specjalistyczne metody zwalczające żylaki 

Bywa, że problem żylaków jest już zbyt poważny i zwykłe metody zachowawcze nie są w stanie pomóc. Żylaki są nie tylko nieefektowne i bardzo widoczne, ale stają się też niebezpieczne. W takiej sytuacji, konieczna jest oczywiście konsultacja ze specjalistą. Bywa, że problem można usunąć przy pomocy lasera, nawet w gabinecie kosmetycznym. Taka metoda zadziała jednak raczej na pajączki i potrzeba do tego wielu dość kosztownych zabiegów. Bardzo popularnym sposobem likwidacji żylaków jest tak zwana skleroterapia, która pozwala na zamknięcie światła żyły. Lekarze zalecają również niekiedy przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Operacja to jednak rozwiązanie dla osób borykających się z różnego rodzaju powikłaniami. Niekiedy rozwiązuje również problemy kosmetyczne, jednak w takiej sytuacji należy przeprowadzić z pacjentem szeroki wywiad, aby poinformować go o możliwych konsekwencjach zabiegu.