Kąpiele ziołowe – jak przygotować domowe spa?

Zioła mają wiele cennych właściwości. Wiele osób stosuje je w formie naparów do stosowania wewnętrznego. Tymczasem napary tego typu warto często wykorzystać także w celu wykonania ziołowej kąpieli. Które z ziół najlepiej się do tego nadają?

Mieszanki ziołowe do kąpieli

Sama ciepła kąpiel może wpłynąć bardzo dobrze na zdrowie i samopoczucie. Napary i olejki ziołowe mogą dodatkowo poprawić działanie takiej leczniczej kuracji. Zioła do mieszanki warto jest wybrać ze względu na to, jakie posiadają one właściwości. Dla osób, które chcą mieć nie tylko miękką skórę po kąpieli, ale także czuć się całkowicie zrelaksowanym, dobrym dodatkiem do kąpieli może być lawenda oraz płatki róż. Trzeba bowiem pamiętać, że kąpiel ziołowa działa nie tylko w kontakcie ze skórą. Stosowane naturalne preparaty mają również właściwości aromaterapeutyczne, jednak należy pamiętać, iż takiego działania nie mają syntetyczne olejki.
Eteryczne olejki ziołowe to coś, co wiele osób dodaje do kąpieli. Jednak, jeśli chce się zastosować olejki nie tylko do inhalacji, ale również do kontaktu ze skórą, warto jest je wcześniej rozpuścić w standardowym oleju, aby nie dopuścić do podrażnień skóry. Do kąpieli często stosowany jest olejek sosnowy i tymiankowy. Działają one nie tylko w przypadku występowania schorzeń układu oddechowego, ale także często działają pobudzająco, co wiele osób wykorzystuje w przypadku przemęczenia organizmu.

Jak przygotować ziołową kąpiel?

Przygotowując ziołową kąpiel warto pamiętać, aby jej temperatura nie przekraczała 40 stopni Celsjusza. W przypadku, gdy mieszanka jest przeznaczona dla kuracji różnych problemów zdrowotnych lepiej jest również pilnować, aby poziom wody nie sięgał powyżej poziomu serca. Jeśli kąpiel ma być wspomaganiem właściwej terapii przy stanach zapalnych skóry, wtedy dobrze jest zdecydować się na dodatek takich ziół jak rumianek czy szałwia. W sytuacji, gdy problemem jest cellulit warto jest zastosować zioła, które poza tym, że są skierowane na walkę z „pomarańczową skórką”, także poprawią ogólny stan naczyń krwionośnych. Dlatego polecany jest nie tylko napar lub olejek z rozmarynu, ale również wywar z kasztanowca zwyczajnego. Kasztanowiec zwyczajny może być stosowany także jako środek pomocniczy w przypadku leczenia takich przypadłości jak na przykład żylaki. Kąpiel taka powinna trwać do dwudziestu minut.

Aby wzmocnić działanie ziół można zastosować także odpowiednie sole. Sól może mieć różne proporcje minerałów. W celu poprawy urody zazwyczaj polecana jest sól z Morza Martwego.