Morfologia krwi – jak często powinniśmy ją wykonywać?

O zdrowie trzeba dbać i wie to każdy, bez względu na wiek. Jedni traktują niezwykle poważnie tę maksymę, drudzy mogą mieć względem niej podejście nieco bardziej lekceważące, jednakże wszystko zmienia się, gdy okazuje się, że z naszym organizmem zaczynają się dziać niepożądane przez nas rzeczy. To właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie kontrolować swój stan zdrowia, aby móc w porę, gdy jeszcze nie jest za późno zareagować. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć. Jednym z koniecznych badań jest właśnie morfologia krwi, która pozwala na wykrycie i zdiagnozowanie wielu chorób i przypadłości. Dlaczego należy ją wykonywać i jak często?

Istota badań profilaktycznych

Czym są badania profilaktycznie i jak często należy je wykonywać? Badania profilaktyczne są to podstawowe badania krwi, moczu oraz poziomu cukru we krwi, które mają na celu postawienie odpowiedniej diagnozy i oceny co do stanu naszego zdrowia. Są one najczęściej zalecane przez lekarza pierwszego kontaktu, jednakże można je wykonywać także na własną rękę. Takie badania mają na celu profilaktykę zdrowotną, która pozwala zapobiegać wielu chorobom. Służą one także wykrywaniu ryzyka zachorowań.

Badania profilaktyczne powinny być wykonywane regularnie. Co zatem należy przez to rozumieć? Zalecane jest wykonywanie takich badań raz do roku.

Morfologia krwi, czyli jedno z badań profilaktycznych

Morfologia krwi jest podstawowym oraz diagnostycznym badaniem krwi, z którym zetknął się z pewnością każdy z nas i to nie raz w swoim życiu. Ma ona na celu ocenę ilościowych oraz jakościowych występujących we krwi elementów morfotycznych, czyli składników krwi (leukocytów, erytrocytów, trombocytów).

Należy pamiętać, że morfologia jest jednym z badań, które obowiązkowo powinno być wykonywane raz do roku. Gdy jednak istnieją powody, aby przypuszczać, że nasz organizm może zmagać się z jakąś chorobą lub stanem zapalnym badanie te należy przeprowadzić niezwłocznie.

Standardowe badanie obejmuje : 

  • RBC – wskaźnik określający ilość czerwonych krwinek
  • MCV – wskaźnik średniej objętości krwinki czerwonej
  • MCH – wskaźnik średniej masy hemoglobiny w krwince czerwonej
  • MCHC –  wskaźnik średniego stężenie hemoglobiny w jednostkowej objętości krwinek czerwonych
  • WBC – wskaźnik określający liczbę białych krwinek
  • PLT – wskaźnik ilości płytek krwi w mm3   
  • HGB – hemoglobina, czerwony barwnik krwi, białko zawarte w erytrocytach
  • HCT – stosunek wszystkich elementów morfotycznych do objętości całej krwi

To właśnie na podstawie tych badań można dokonać oceny ogólnego stanu zdrowia, wykryć ryzyko wystąpienia różnych chorób lub też występujące już infekcje.

Kiedy warto wykonać morfologię krwi?

  • W przypadku bardzo szybkiej utraty wagi, mimo prawidłowego odżywiania się
  • Gdy czujemy się nieustannie zmęczeni lub zdenerwowani
  • W przypadku bólu mięśni, stawów

Gdy istnieje podejrzenie niedokrwistości lub nadkrwistości lub ryzyka występowania choroby zakaźnej.