W jaki sposób kontrolować złość?

Złość i nerwy towarzyszą każdemu człowiekowi, gdyż są one ludzkimi emocjami. Sytuacja staje się nieciekawa, kiedy przeradzają się one w agresję. Właśnie dlatego należy wiedzieć w jaki sposób z nimi walczyć, aby nie posunąć się za daleko. Co ciekawe, nie jest to wcale takie trudne, wymaga jednak praktyki. Przekonaj się jak zapanować nad złością.

Co ciekawe złość musi istnieć w życiu człowieka, gdyż odpowiada ona za wiele ważnych zjawisk oraz warunkuje to w jaki sposób się człowiek zachowuje. Złość informuje człowieka o zagrożeniu, sprawia, że przełącza się na tryb ochrona i uwaga.

Jak można kontrolować złość?

Pierwszy krok do opanowania złości polega na jej rozpoznaniu. Człowiek zaczyna rozumieć, że emocje z którymi zaczyna się zmagać to właśnie złość i jeśli nad nimi nie zapanuje straci kontrolę nad własnym zachowaniem bądź samopoczuciem.

W dalszej kolejności należy zastanowić się w jaki sposób człowiek poddał się tym emocjom. Jak pojawiła się złość. Ludzie z reguły nie mają z tym problemu, gdyż określenie co nas zabolało czy zdenerwowało jest łatwe ze względu na fakt, że są to skrajne oraz intensywne emocje.

Trzecia czynność polega na zanalizowaniu skutków ubocznych złości, której się doświadczyło. Rodzi ona różne emocje w organizmie, warto zdawać sobie z nich sprawę, z tego w jaki sposób reaguje ciało człowieka oraz jakie uczucia są z nim związane. Mowa o takich symptomach jak uczucie gorąca, szybszy oddech, nerwowe triki itd.

Później należy rozpocząć rozmowę z samym sobą, której zadaniem jest uspokojenie własnych nerwów. Na początku jest to bardzo trudne, niemalże niewykonalne, gdyż ciężko jest prowadzić monolog, kiedy ciało oraz emocje aż gotują się ze złości. Warto jednak bezustannie próbować, gdyż w którym momencie treningu uspokojenia własnego siebie, człowiek odniesie sukces. W tym momencie dobrze jest pomyśleć o negatywnych skutkach, które mogą mieć miejsce, kiedy człowiek nie uspokoi się bądź nie zmieni planowanego zachowania i w najgorszym wypadku skrzywdzi drugiego człowieka.

Dobrze jest też spróbować sprawdzonych trików, które działają już od wielu lat. Mowa chociażby o uspokojeniu nerwowego, niespokojnego oddechu, rozpoczęcie liczenia od 20 do 0 czy przypominanie zagadek i rebusów do rozwiązania, albo sytuacji sprzed wielu tygodni. Umożliwia to zajęcie czymś innym umysłu.

Tak jak zostało wspomniane na początku zmaganie się ze złością nie jest łatwe, jednakże skrupulatny trening jest w stanie zdziałać cuda i wywołać naprawdę dużą różnicę w zachowaniu oraz samopoczuciu.