Smoczek ortodontyczny dla dziecka – jaki wybrać?

Na rynku akcesoriów dziecięcych, w ostatnim czasie bardzo popularne stały się smoczki ortodontyczne. Na czym polega ich fenomen?

Smoczek, oprócz tego, że dodaje maluchowi uroku, pełni bardzo ważną funkcję. Zaspokaja intensywną potrzebę ssania u dziecka. Wbrew pozorom, wybór odpowiedniego smoczka jest bardzo istotny, ponieważ, to w dużej mierze, od gumowego odwzorowania kobiecej piersi zależy prawidłowy rozwój mięśni jamy ustnej i aparatu mowy u dorastającego bobasa. Źle dobrany smoczek może przyczynić się do wady wymowy (głównie za sprawą nienaturalnego położenia języka w jamie ustnej) i krzywego wyrastania zębów.

Smoczek ortodontyczny różni się przede wszystkim budową. Charakterystyczne, zaokrąglone i płaskie zakończenie zapewnia optymalny rozwój dziąseł u dziecka. Przydatnym elementem z pewnością będzie umieszczony na końcu smoczka pierścień, który umożliwia szybkie i łatwe wyjęcie smoczka.

Bardzo ważny jest również materiał, z którego został wykonany smoczek. Naukowcy z Austrii udowodnili, że podczas ssania plastikowych smoczków, do organizmu dziecka może przenikać Bisfenol A. Ten związek organiczny znajduje zastosowanie wśród większości akcesoriów dziecięcych, tj. kubkach, buteleczkach, talerzykach. Sieje on spustoszenie w organizmie dziecka, ponieważ zaburza gospodarkę hormonalną, negatywnie wpływa na metabolizm, a nawet zwiększa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Wykonane z silikonu, przezroczyste smoczki nie zawierają BPA. Natomiast silny zapach gumy wydzielający się ze smoczka może obniżać samopoczucie bobasa. Dawniej, na rynku były dostępne wyłącznie smoczki kauczukowe. Obecnie są one coraz częściej zastępowane innymi tworzywami syntetycznymi.

Wielkość smoczka również jest bardzo ważnym czynnikiem. Zbyt duży, będzie dla dziecka uciążliwy. Zbyt mały może zwyczajnie wypadać, lub w gorszym przypadku wykształcać u dziecka nieprawidłowe nawyki układu mięśni jamy ustnej.

Warto zwrócić uwagę na atest. Rekomendacja Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego oznacza, że produkt z danej firmy uzyskał aprobatę specjalistów dentystycznych w naszym kraju, zgodnie z regulacjami europejskimi. Komfortowy smoczek ortodontyczny sprawdzi się już w pierwszych tygodniach. To właśnie we wstępnej fazie życia niemowlaka odruch ssania jest najbardziej intensywny. Aby przekonać dziecko do smoczka, powinien on w jak największym stopniu odwzorowywać naturę, czyli w tym przypadku przypominać kobiecą brodawkę sutkową. Smoczki ortodontyczne to doskonała alternatywa i następca smoczków tradycyjnych.