Węgiel aktywowany: czym jest i jakie są jego właściwości?

Większość z nas obecnie stara się poważnie dbać o stan zdrowotny, a także o wygląd. Dużą rolę może tu odegrać węgiel aktywowany, który ma bardzo dobre właściwości. Będzie się sprawdzać, gdy mamy problemy z trawieniem, ale wykorzystuje się go także w kosmetykach.

Z czego robiony jest węgiel aktywowany?

Wielu z nas na pewno kiedyś słyszało o tym, że w przypadku różnych problemów zdrowotnych stosuje się węgiel w tabletkach. Nie zawsze jednak pamiętamy o tym, czym konkretnie jest i skąd się bierze. Będzie to środek wytwarzany z wielu materiałów pochodzenia organicznego. To będą skorupy orzechów, węgle kopalne, drewno i torf. Główne właściwości, jakie ma węgiel aktywowany to wiązanie zanieczyszczeń i toksyn. Poza tym wykazuje także działanie adsorpcyjne, a więc dobrze będzie się sprawdzać, jeżeli chodzi o wszelkie zatrucia pokarmowe w tym między innymi biegunki i wzdęcia. Taki węgiel zwykle otrzymywany jest w procesie produkcji, gdzie wykorzystuje się miazgę drzewną. Jest ona poddawana procesowi carbonizacji w kilkuset stopniach Celsjusza. Następnie miazga ta jest aktywowana i właśnie dzięki temu będzie zyskiwać właściwości adsorpcyjne. Warto też zauważyć, że produkcja nie pociąga za sobą dużych kosztów i dlatego węgiel aktywowany nie będzie się wiązać z dużymi wydatkami.

Jak węgiel działa w przewodzie pokarmowym?

Zasada działania węgla polega na neutralizacji związków, czyli zachodzić będzie proces wiązania się cząsteczek na dużej powierzchni. W efekcie więc w przewodzie pokarmowym wiązane będą substancje takie jak toksyny bakteryjne albo trucizny, czy też gazy jelitowe i niektóre leki. Dodatkowo węgiel aktywowany będzie skutecznie osłaniać w przewodzie pokarmowym błonę śluzową. Gdy jest stosowany, to nie będzie się wchłaniać do przewodu pokarmowego, ale będzie wydalany z kałem.

Skuteczność węgla aktywowanego w zatruciach

W pewnym zakresie węgiel będzie skuteczny w przypadku zatruć etanolem, metanolem albo kwasem bornym. Należy też pamiętać, że nie podaje się go pacjentom, w przypadku których zdiagnozowano zatrucie substancjami żrącymi. Dodatkowo taki leczniczy węgiel może wspomagać leczenie biegunek, które są skutkiem ubocznym chemioterapii.

Zastosowanie węgla w produktach kosmetycznych

Substancje te stosuje się także na dużą skalę w przemyśle kosmetycznym. Węgiel jest składnikiem najróżniejszych mydeł, szamponów, a także żeli, czy też bardzo popularnych ostatnio past do zębów. Sprawdza się także w maseczkach oczyszczających.