Wyprawka do szpitala – o czym przyszła mama powinna pamiętać?

Oczekiwanie na przyjście dziecka na świat obfituje w wiele emocji oraz przygotowań, jednak aby wizyta w szpitalu przebiegła bez większych problemów, należy dobrze przygotować wyprawkę. Czego nie może zabraknąć w torbie przyszłej mamy?

Wyprawka do szpitala – co trzeba mieć dla dziecka?

W trakcie przygotowania wyprawki trzeba pomyśleć zarówno o potrzebach przyszłej mamy, jak i dziecka. Szlafroki, podkłady oraz jednorazowe majtki to podstawa w przypadku kobiety, czego jednak potrzebuje dziecko? Trzeba pomyśleć o pieluszkach oraz chusteczkach jednorazowych umożliwiających dbanie o higienę dziecka od pierwszych dni życia. Nie może zabraknąć ubranek, które zostały wcześniej wyprane w proszku hiperalergicznym. Przyda się także krem do smarowania wrażliwej skóry. Położne zajmują się kąpaniem noworodków, dlatego w wyprawce nie muszą znaleźć się żadne płyny do kąpieli. Warto mieć kilka pieluszek tetrowych, na których można położyć dziecko w trakcie zmiany pampersa albo podłożyć pod buzię przy odbijaniu. Warto mieć przy sobie smoczek, oczywiście jeśli rodzice decydują się na wprowadzenie go do życia swojej pociechy. Maluszek nie potrzebuje zbyt dużo, gdyż w pierwszych tygodniach życia głównie śpi, je oraz załatwia potrzeby fizjologiczne.

Wyprawka do szpitala – czego potrzebuje mama?

Szlafroki oraz piżamy to najważniejsze wyposażenie wyprawki do szpitala dla kobiety przygotowującej się do porodu. Warto mieć przynajmniej 3 pary, gdyż szlafroki przydają się zarówno w trakcie obchodów lekarskich, jak i przechodzenia z pokoju do łazienki oraz przy karmieniu piersią. Warto nabyć jednorazowe majtki, które po zużyciu można po prostu wyrzucić. Potrzeba długich podpasek oraz wkładek do biustonosza ułatwiających zachowanie suchych ubrań (produkcja mleka wykształci się w pierwszych tygodniach, jednak na początku jest bardzo nieregularna). Trzeba mieć ze sobą kubek, talerzyk oraz sztućce. Przydadzą się także duże podkłady rozkładane na łóżku, dzięki którym można ochronić miejsce spania przed zabrudzeniem. W wyprawce muszą znaleźć się ręczniki, szampon, mydło oraz klapki pod prysznic pozwalające przestrzegać higieny (to bardzo ważne po porodzie). Czas tuż po urodzeniu pozwala  mamie i noworodkowi stopniowo poznawać się, jednak mimo wszystko kobieta będzie miała bardzo dużo czasu dla siebie, więc do szpitala warto spakować dobrą książkę, albo kilka magazynów umilających czas. Przydają się również słuchawki do telefonu, gdyż pozwalają na oglądanie filmów albo słuchanie muzyki. Trzeba wziąć ze sobą napoje oraz ewentualne przekąski, gdyż zdrowe odżywianie i pełnowartościowe posiłki są niezwykle potrzebne.