Zbadaj poziom cukru we krwi

Z cukrzycą żyje bardzo wiele osób i cały czas pozostają tego nieświadome. Jest to związane z tym, że na początku objawy nie są tak charakterystyczne jak w późniejszej fazie. Wiele młodych osób wini stres, pogodę czy przemęczenie, jednakże zmagają się oni z cukrzycą, która już sieje spustoszenie w ich organizmie.

Poznaj dwa rodzaje cukrzycy

Można rozróżnić dwa rodzaje cukrzycy. Jedna z nich określana jest jako insulinozależna bądź znana jest także pod nazwą młodzieńczej. Pojawia się niespodziewanie oraz z reguły nie daje żadnych znaków ostrzegawczych. Charakteryzuje się tym, że trzustka nie produkuje dłużej insuliny bądź nie produkuje wystarczających ilości. Wśród objawów tej choroby wymienia się nadmierną suchość w jamie ustnej oraz spożywanie ogromnej ilości napojów i co za tym idzie korzystanie z toalety kilkanaście razy w ciągu jednego dnia. Mocz także ma inny zapach, a do tego oddech staje się nieświeży (można w nim wyczuć aceton). Ten rodzaj cukrzycy występuje stosunkowo rzadko, bo jedynie u około 10% wszystkich chorych. Kiedy jednak pojawią się wymienione powyżej objawy należy jak najszybciej udać się do lekarza bądź w zaciszu własnego domu wykonać test na poziom cukru w organizmie.

Drugi rodzaj cukrzycy znany jest jako insulinoniezależna i wymaga zdecydowanie więcej czasu niż choroba omówiona powyżej. Chodzi o to, że cukrzyca produkuje insulinę, jednakże komórki występujące w organizmie nie reagują na nią bądź wykazują swego rodzaju opór. Większość pacjentów oraz lekarzy określa ten stan jako nietolerancja glukozy. W najgorszym przypadku, kiedy choroba rozwija się w organizmie niepostrzeżenie może doprowadzić do tego, że trzustka przestanie pracować. Najgorsze jest to, że ten rodzaj cukrzycy nie wiąże się z jakimikolwiek objawami oraz skutkami ubocznymi. Chorzy czują się normalnie i nic im nie dolega. Tylko i wyłącznie zbadanie poziomu cukru w krwi jest w stanie wskazać na jego wysoki poziom.

Jak rozpoznać chorobę?

Jak już zostało wspomniane powyżej, drugi rodzaj cukrzycy nie daje żadnych objawów, dlatego konieczne jest regularne sprawdzanie poziomu cukru we krwi. Mówi się, że należy to uczynić nie rzadziej niż co trzy lata, jednakże jeśli będzie to wykonane każdego roku – tym lepiej. Cena za badanie zachęca do jego wykonania, gdyż mówimy o raptem kilku złotych. Oprócz tego na większą uwagę zasługują osoby, które znajdują się w grupie ryzyka, czyli zmagają się z nadwagą, mało się ruszają bądź mają w rodzinie osoby zmagające się z cukrzycą. W wymienionych przypadkach badanie nie jest sprawą dobrej woli, ale ono jest konieczne. Życie z cukrzycą nie jest tak złe jak może się wydawać. Należy nauczyć się w jaki sposób komponować posiłki, co jeść, a czego unikać. Niewielkie zmiany są w stanie przywrócić wszystko do normy oraz zapewnić lepsze samopoczucie i zdrowie.