Do czego wykorzystuje się olejek goździkowy?

Bardzo popularny goździkowy olejek powstaje w skomplikowany sposób, a jego źródłem są kwiaty rosnące na egzotycznych drzewach w krajach tropikalnych. Od wieków znajduje wiele różnych zastosowań – w kosmetyce, medycynie i kuchni. Do czego i w jaki sposób można wykorzystywać taki olejek?

Olejek goździkowy w medycynie i leczeniu

Ten nieoceniony produkt bardzo chętnie wykorzystywany jest do produkcji leków i suplementów diety. Ma działanie przeciwko spazmom, wspiera układ pokarmowy, działa dezynfekująco i przeciwbólowo. Bardzo często wykorzystuje się go również do leczenia infekcji układu oddechowego, ponieważ wykazuje pozytywne właściwości w tym zakresie i doskonałe leczy kaszel. Dodatkowo, stwierdzono również silne działanie olejku goździkowego na grzyby oraz pasożyty. Można go więc stosować podczas odrobaczania i przywracania równowagi w organizmie.

Olejek goździkowy bardzo powszechnie stosuje się również w stomatologii. Jego charakterystyczny zapach wielu osobom kojarzy się właśnie z leczeniem zębów. Najczęściej łączony jest w tak zwanym cemencie z pastą cynkową. Dzięki działaniu antybakteryjnemu wspiera proces leczniczy i zapobiega jakimkolwiek infekcjom. Warto wspomnieć również, że spora grupa osób do dzisiaj leczy się z bólu zęba zagryzając goździki, co przynosi często sporą ulgę.

Olejek goździkowy w kosmetyce

Ten produkt o wielu różnych właściwościach powszechnie wykorzystuje się też w kosmetyce. Z uwagi na swoje silne właściwości antybakteryjne, używa się go w produkcji wielu past do zębów, jak również płynów do dezynfekcji i higieny jamy ustnej. Stosowany jest także w produkcji perfum, ponieważ jego zapach jest niepowtarzalny i często idealnie komponuje się z innymi olejkami.

Bardzo często olejek goździkowy wybierany jest też przez masażystów, ponieważ wykazuje działanie przeciwbólowe. Wspaniale wspiera masaż, pozwalając mięśniom rozluźniać się i relaksować. Wykorzystuje się go również do kąpieli w warunkach domowych, ale także salonach spa i gabinetach kosmetycznych. Wystarczy kilka kropli takiego olejku wlać do wanny z ciepłą wodą i zanurzyć się w niej na kilkanaście minut, aby odczuć jego zbawienne działanie.

Ten słynny olejek może być wykorzystywany też w aromaterapii – zarówno w gabinetach, jak i w domach. Wiele osób wykorzystuje go również w kuchni. Wspaniale pasuje do wielu ciast i deserów. Aromat goździków wielu osobom kojarzy się z okresem zimowym i świątecznym, ponieważ same goździki stanowią jeden ze składników przyprawy do piernika. Dodatkowo, dodaje się go do rozmaitych smakowych alkoholi, aby nadać im wyrazistego smaku, czy też do sosów. Zapach ten pasuje do wielu mięs, w szczególności tych ciemnych. Niektórzy producenci wykorzystują również goździkowy olejek w produkcji swoich napojów. Można je spotkać na co dzień na półkach w sklepach spożywczych. Buteleczkę z olejkiem można bez trudu kupić w każdej aptece, czy drogerii. Często spotkać go można również w sklepach zielarskich.