Jak zmagać się z brakiem snu bez wizyty u lekarza?

Ludzki organizm nie będzie właściwie funkcjonował, kiedy człowiek nie dostarczy mu wody, pożywienia oraz odpoczynku. Jeśli sen będzie bezustannie zakłócany odbije się to w negatywny sposób na życiu człowieka. Problem ten jest jednak coraz częstszy, czy można mu zapobiegać bez wizyty u lekarza?

 

Kłopoty ze snem

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa sen w życiu człowieka. Kiedy jest on regularnie zaburzany można spotkać się z negatywnymi skutkami odnośnie zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Człowiek zmaga się z problemami ze snem z wielu przyczyn. Należy wskazać na teoretycznie błahe powody, wśród których wyróżniamy nieprzystosowane łóżko, hałas panujący w niedalekiej odległości, światło, temperaturę. Z kolei inne czynniki nie są tak łatwe do wyeliminowania, mowa chociażby o zaburzeniach o charakterze psychicznym (depresje) oraz wybranych chorobach organizmu, wśród których mowa o dolegliwościach tarczycy, cukrzycy, różnorodnych bólach przewlekłych oraz reumatycznych. Należy także wspomnieć o stresie oraz zszarganych nerwach, gdyż brak możliwości zrelaksowania się bądź wyciszenia także wpływa negatywnie na jakość snu. Problemu tego nie można ignorować, przede wszystkim w sytuacji, kiedy pojawia się on nagminnie.

 

Czy z bezsennością można walczyć w zaciszu własnego domu?

Kiedy pojawia się bezsenność w pierwszej kolejności należy skorzystać z domowych metod, które polegają przede wszystkim na zachowaniu higieny snu. Rozumie się przez to odpowiednio wyprofilowany materac oraz poduszki, właściwą temperaturę, oświetlenie i inne. Produkowana w organizmie melatonina daje możliwość na spokojne zasypianie, a jest ona w dzisiejszych czasach zaburzana przez elektryczność bijącą z ekranów oraz telefonów. Przed udaniem się na spoczynek należy zrezygnować z korzystania z urządzeń elektrycznych oraz pozbyć się światła niebieskiego, które informuje organizm, że ma pozostać w trybie aktywności. Temperatura także odgrywa ważną rolę, gdyż brak świeżego powietrza i pocenie się nie sprawią, że kojący sen nadejdzie lada moment. Należy także wspomnieć o roli jaką odgrywa dieta, a przede wszystkim kolacja. Przyjmuje się, że nie można spożywać jej później niżeli 3 godziny przed udaniem się na spoczynek. Nie zaleca się tłustych, ciężkostrawnych dań, z tego względu, że organizm będzie miał problemy z ich spaleniem w trakcie snu. Warto skorzystać z metod relaksacyjnych oraz medytacji, co wpłynie pozytywnie na jakość oraz ilość snu. Odpowiednia muzyka, albo naturalne dźwięki natury, spokojne oddychanie – to wszystko przełoży się na szybsze zapadnięcie w spokojny sen.