Skurcze łydek – jak sobie pomóc?

Skurcze łydek są bardzo uporczywe. Chorzy, którzy je odczuwają skarżą się na to, że nie tylko powodują ból, ale również negatywnie wpływają na ich codzienne funkcjonowanie – zmniejszają koncentrację, powodują problemy ze snem i wielodniowy ból nogi, który wyłącza ich np. z aktywności sportowej. Skurcze łydek dotyczą głównie sportowców, kobiet w ciąży i osób pracujących wiele godzin w stresującej atmosferze. O ile, skurcze nie są wywołane chorobą przewlekłą, tylko wynikają z niedoborów makro- i mikroelementowych łatwo sobie z nimi poradzić.

Przyczyny skurczy łydek – dlaczego boli?

Najczęstszą przyczyną dolegliwości jaką są skurcze łydek jest niedobór mikro- i makroelementów – magnezu, wapnia i potasu. Źle zbilansowana dieta, bardzo duża aktywność fizyczna, zmęczenie, chroniczny stres i przepracowanie sprzyjają wypłukiwaniu magnezu i zaburzeniu równowagi organizmu.

Picie dużych ilości kawy oraz alkoholu sprzyja zaburzeniu homeostazy organizmu i może przyczyniać się do występowania skurczów.

Jak sobie radzić w momencie wystąpienia skurczu?

Skurcze łydek najczęściej pojawiają się w nocy. Nagły, ostry ból przerywa sen. W takim przypadku należy wstać z łóżka i starać się rozciągnąć bolesny mięsień. Pomoże masaż, ćwiczenia rozciągające (mogą być np. z gumą lub na podparciu stopy o brzeg łóżka czy fotela) i ciepła kąpiel. Ból mięśnia potrafi utrzymywać się wiele dni po skurczu. Aby temu zapobiec, intensywnie rozmasuj bolącą łydkę i staraj się rozciągnąć (bezpiecznie i w granicach rozsądku) włókna mięśniowe.

Zapobieganie skurczom łydek

Jeśli skurcze są wynikiem niedoborów magnezu łatwo im zapobiegniesz, przestrzegając kilku ogólnych zasad związanych ze zdrowym stylem życia:

  • spożywaj 5 posiłków dziennie, dbaj by zawierały 5 porcji warzyw, oraz 2 porcje owoców, dietę wzbogać orzechami i ciemną czekoladą. Zawierają duże ilości makroelementów, które pozytywnie wpłyną na układ nerwowy.
  • zrezygnuj ze spożycia alkoholu.
  • naucz się radzić sobie ze stresem, zacznij uprawiać sport lub znajdź hobby, które pozwoli Ci na znalezienie balansu między życiem zawodowym a prywatnym.
  • rozważ suplementację magnezu, odpowiedni preparat poradzi Ci farmaceuta. Pamiętaj by przyjmować go zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Dawek nie można zmniejszać, ani zwiększać. Kluczowa jest regularność.