Z czego wybudować zdrowy dom?

Dla większości z nas dom jest miejscem, w którym spędzamy znaczną część naszego życia. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był nie tylko komfortowy, ale też bezpieczny. Co to właściwie oznacza? Bezpieczny, czyli zdrowy dom, taki który wykonany jest z surowców, które nie wykazują negatywnego wpływu na organizm jego mieszkańców. Podpowiadamy, jakie materiały wybrać, aby wybudować zdrowy dom.

Co oznacza zdrowy dom?

Obecnie trendy w branży budowlanej skierowane są w ku bardziej ekologicznym rozwiązaniom. Duży wpływ na taką sytuację ma rosnąca świadomość konsumentów oraz coraz większa dbałość o zdrowie swoje i swoich najbliższych. W efekcie ludzie nie tylko dbają
o odpowiedni tryb życia, ale też o jakość otaczających ich przedmiotów i używanych produktów. Nie bez znaczenia również jest coraz szersza dostępność eko asortymentu. Ważną rolę w ‘zielonej’ koncepcji życia ma dbałość o środowisko naturalne.

Jeszcze niedawno normą było stosowanie materiałów budowlanych wykazujących negatywny wpływ na zdrowie. Obecnie branża budowlana zmuszona jest do stosowania surowców dostosowanych do przyjętych norm, których zgodnie z prawem nie wolno przekraczać. Pod pojęciem zdrowy dom możemy więc przyjąć, że jest to dom, który nie oddziałuje negatywne na jego mieszkańców.

Z jakich materiałów zbudować zdrowy dom?

Do najzdrowszych materiałów konstrukcyjnych zaliczamy te wytwarzane z tworzyw naturalnych, bez użycia wspomaganej chemią technologii — należą do nich m.in. pustaki, bloczki i cegły wapienno-piaskowe, czyli tzw. silikaty. Silikat to materiał składający się
z piasku kwarcowego, wapna palonego i wody. Ma szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkalnym, z uwagi na właściwości ognioodporne oraz dużą zdolność do izolacji akustycznej. Innym często wykorzystywanym surowcem jest keramzyt, używany do wyrobu pustaków. Materiał odznacza się dużą lekkością i odpornością równocześnie. Innym rodzajem stosowanych pustaków są pustaki ceramiczne z profilowanymi otworami, które są efektem połączenia naturalnej gliny z dodatkiem trocin lub mączki drzewnej. Liderem na rynku produkcji pustaków ceramicznych jest Wienerberger.

Wienerberger jako jedna z wiodących marek od pustaków

Wienerberger w swojej ofercie posiada rozwiązanie Porotherm, umożliwiające użycie pustaków ceramicznych do ścian nośnych, działowych, zaprawy do ich łączenia oraz ceramicznych nadproży, belek i pustaków stropowych. Jest to rozwiązanie, które pozwoli na ekspresowe wykonanie prac budowlanych.

Dzięki Wienerberger możesz cieszyć się zdrowym i bezpiecznym domem już dziś.