Laktator ręczny czy elektryczny – który wybrać?

Laktator to bardzo ważne urządzenie wybierane przez kobiety karmiące swoje pociechy piersią. Spełnia ono kilka funkcji, począwszy od odciągania nadmiaru pokarmu w pierwszych tygodniach życia dziecka i zamrażania go, przez możliwość wyjścia na dłużej niż 2 godziny i podania pokarmu butelką, a kończąc na poprawie laktacji.

Karmienie piersią – najlepszy sposób żywienia noworodka i niemowlaka

Zacznijmy od tego, że nie ma lepszego sposobu karmienia pociechy niż podawanie mleka piersią. Kobiece mleko gwarantuje szereg korzyści nie tylko dla dziecka, ale również i kobiety. Przede wszystkim jest bogate w siarę zawierającą wiele cennych minerałów i witamin budujących odporność malca od pierwszych godzin życia. Dziecko, które ssie pierś, jest zdrowsze, rzadziej łapie infekcje i wirusy, a do tego nie jest przekarmiane (takie ryzyko grozi maluchom karmionym mlekiem modyfikowanym, dalekim od naturalności). Karmienie piersią generuje bardzo silną więź między kobietą a dzieckiem, maluszek jest tak zależny od kobiety, potrzebuje jej, czuje jej zapach i bliskość, co wpływa bardzo dobrze na rozwój emocjonalny. Efekty karmienia piersią są widoczne przez długie lata. Jednak mama, która karmi piersią, również ma prawo do wyjść ze znajomymi, randki z mężem czy chwili wytchnienia od maluszka, dlatego powstały laktatory.

Laktator ręczny – dlaczego warto?

Laktator ręczny to wybór dla mam, które nie muszą odciągać mleka zbyt często, ale robią to okazjonalnie. Mowa na przykład o wyjściu na dłuższe zakupy czy imprezę urodzinową przyjaciół. W takiej sytuacji model ręczny sprawdzi się znakomicie, gdyż pozwala na odciągnięcie mleka i jednocześnie nie obciąża budżetu. Laktator ręczny jest dostępny w bardzo korzystnej cenie, stąd decyduje się na niego wiele mam. Urządzenie zwraca uwagę cichą pracą, czego nie można powiedzieć o modelu elektrycznym. Aby korzystać z ręcznego laktator, nie trzeba podłączać go do prądu, stąd może być używany dosłownie wszędzie. Na uwagę zwraca także jego lekkość oraz niewielkie gabaryty – bez problemu zmieści się w torebce czy nawet wózku.

Zalet jest naprawdę sporo, ale trzeba zdawać sobie sprawę z wad związanych z tym wyborem. Przede wszystkim pompowanie mleka wymaga siły oraz cierpliwości. Kiedy laktator jest używany regularnie, bardzo szybko pojawiają się pierwsze oznaki zużycia. Model ręczny wolno odciąga pokarm, dlatego nie pomoże w trakcie zastoju pokarmy czy zapalenia piersi.

Laktator elektryczny – dlaczego warto?

Laktator elektryczny to alternatywa do modelu ręcznego. Jest on dedykowany dla mam, które używają go codziennie albo bardzo często i pragną zaoszczędzić sporo czasu na pompowaniu. Buteleczka zapełnia się mlekiem bardzo szybko, a w tym czasie mama może oglądać telewizję, bawić się z dzieckiem czy odpoczywać. Najlepiej sprawdzają się modele, które nie spadają z piersi, tylko zasysają powietrze i pracują. Wybierając laktator elektryczny, można nawet gotować obiad czy sprzątać i jednocześnie odciągać następny posiłek dla pociechy. Urządzenie do pompowania doskonale radzi sobie z problemami laktacyjnymi, ale niestety ma także wady.

Pierwszą wadą jest jego cena. Za dobry model trzeba zapłacić kilka razy więcej niż za ręczne urządzenie. W dalszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na hałas – w trakcie pompowania mleka jest w stanie obudzić śpiącego malca. No i na koniec trzeba go podłączyć do prądu, czyli miejsce używania sprzętu na sporo ograniczeń.

W trakcie zakupu laktatora trzeba sprawdzić, czy posiada on opcję dwufazowości oraz regulację siły ssania. Dobry laktator elektryczny umożliwia dopasowanie mocy oraz szybkości do preferencji kobiety, a także możliwości piersi, dzięki czemu odciąganie nie kojarzy się z bólem i dyskomfortem.