Glukoza pod kontrolą! Jak wykorzystać potencjał urządzeń do jej monitoringu?

Dla osób z cukrzycą – glukoza i jej poziom we krwi potrafią spędzać sen z powiek. Całe szczęście istnieją nowoczesne urządzenia do ciągłego monitorowania glukozy, które zapewniają odczyty w czasie rzeczywistym 24 godziny na dobę, umożliwiając tym samym pacjentom z cukrzycą typu 1 lub 2 dokładne monitorowanie poziomu cukru we krwi.

 

Glukoza – w jaki sposób jest monitorowana?

Zazwyczaj urządzenia te są zaprogramowane w ten sposób, że zgłaszają poziom cukru we krwi, co pięć minut, zapewniając w ten sposób 288 odczytów glukozy dziennie. Mogą pomóc pacjentom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji dotyczących poziomu cukru we krwi, zmniejszając większość zgadywania na temat codziennych wzorców i wahań.

Tradycyjnie urządzenia do monitorowania glukozy składają się z trzech części:

  • Malutki drut czujnikowy wkładany pod skórę za pomocą automatycznego aplikatora do pomiaru poziomu glukozy. Przewód czujnika jest utrzymywany na miejscu za pomocą przylepnej łatki.
  • Nadajnik podłączony do czujnika, który przesyła dane poziomu glukozy bezprzewodowo do odbiornika.
  • Odbiornik podłączony do monitora wyświetlającego poziomy glukozy .

Niektóre urządzenia wykorzystują technologię Bluetooth do przesyłania informacji o glikemii z nadajnika pod skórą bezpośrednio do kompatybilnych smartfonów, omijając potrzebę oddzielnego odbiornika.

Ponadto niektóre urządzenia do monitorowania glukozy zawierają przyjazne dla użytkownika oprogramowanie do raportowania w chmurze. Gdy informacja o glikemii jest odbierana przez urządzenie, jest następnie przesyłana przez chmurę do maksymalnie 5 wybranych obserwujących. Informacje te można następnie łatwo wskazać w gabinecie lekarskim, co ułatwia śledzenie i analizę wzorców oraz wyświetlanie danych w formie graficznej.

Lepiej monitorowana glukoza – korzyści z urządzeń

Korzyści z używania tego rodzaju urządzeń są rozliczne. Pomagają wykrywać tendencje w poziomie glukozy we krwi, nawet jeśli pomiary nie są całkowicie dokładne, jest to bardzo pomocne. Na przykład mogą wykazywać wczesne poranne wzrosty lub spadki poziomu glukozy we krwi w momentach, czy okolicznościach, gdy większość ludzi nie sprawdza tych danych.

Tym samym mogą znacznie poprawić jakość życia wielu osób z cukrzycą, dzięki zmniejszonej liczbie wymaganych odcisków palców, co może być często bolesne i trudne do opanowania. Co ciekawe, bardziej nowoczesne z tych urządzeń mogą nawet pomóc wyjaśnić wpływ diety i ćwiczeń fizycznych na poziom cukru we krwi, a do tego ich użytkownicy mogą ustawić alarmy, aby ostrzegać ich, gdy glukoza jest na zbyt niskim lub zbyt wysokim poziomie. Warto więc korzystać z potencjału tych urządzeń.