Naturalny peeling – sprawdzone sposoby na kosmetyk domowej roboty

Peeling to obecnie jeden z bardziej istotnych zabiegów pielęgnacyjnych. By złuszczanie martwego naskórka przyniosło spodziewany efekt należy użyć odpowiedniego preparatu. Jak samodzielnie zrobić peeling?

Peeling kawowy to jeden z prostszych kosmetyków, który można przygotować w domu. Ma on działanie ujędrniające, ponieważ w kawie znajduje się kofeina. Kofeina stosowana jest w celu ściągnięcia skóry, a także poprawy jej ukrwienia. Dlatego peeling kawowy jest polecany zwłaszcza w przypadku wystąpienia cellulitu. Ten domowy kosmetyk można wykonać bardzo prosto. Wystarczy tylko zaparzyć zmieloną kawę i pozostałe z niej fusy zostawić do ostygnięcia. Taki peeling warto stosować po kąpieli. Ze względu na to, iż zmielone ziarna kawy są dość grube, peeling ten nie jest zalecany do oczyszczania skóry twarzy.

Do łagodnego peelingu skóry twarzy i nie tylko można za to wykorzystać inny produkt, który często można znaleźć w domu. Wystarczy jedynie przygotować gęstą owsiankę na wodzie bez żadnych dodatków i pozostawić ją do przestudzenia. Gotowane płatki owsiane można wykorzystać do mycia twarzy. Wiele osób wykorzystuje je również do peelingu zrogowaciałej skóry łokci i kolan. Takie mniej radykalne złuszczanie skóry można wykonywać częściej, a w dłuższym czasie daje to lepsze efekty. Łagodny peeling rzadko bowiem powoduje reakcję ochronną w postaci zwiększenia produkcji komórek. Po takim złuszczaniu skóry na łokciach i kolanach można dodatkowo zastosować masaż wyciśniętą połówką cytryny. To również pomoże rozjaśnić skórę w tych miejscach.

Jeśli jest taka potrzeba, można zastosować peeling na bazie soli. Takie złuszczanie należy jednak przeprowadzać ostrożnie i wyłącznie w miejscach, gdzie naskórek jest rzeczywiście gruby. W bardziej delikatnych miejscach peeling solny może doprowadzić nawet do niewielkich zranień. Peeling solny najlepiej jest przeprowadzać przy pomocy soli morskiej, ponieważ zawiera ona więcej minerałów, jednak można użyć także zwykłej soli kuchennej. Takie złuszczanie wskazane jest przeprowadzić standardowo, po prostu nakładając sól okrężnymi ruchami i delikatnie masując. Możliwe jest również użycie łagodniejszej wersji solnego peelingu, na przykład do skóry dłoni. W tym celu należy wymieszać sól z olejem roślinnym lub oliwą z oliwek, które zawierają witaminę E. Mieszankę należy wmasować skórę dłoni, a następnie wymoczyć je w ciepłej wodzie. Takie działanie warto przeprowadzać zwłaszcza w sezonie jesiennym, ponieważ już wtedy dłonie narażone są na działanie między innymi zmiennych temperatur, co często prowadzi do pękania lub nawet rogowacenia naskórka.