W jaki sposób należy żyć z cukrzycą

Cukrzyca kojarzy się wszystkim jako choroba starszych pań oraz panów, jednakże nic bardziej mylnego. Aktualnie, zmagają się z nią zarówno ludzie w kwiecie wieku, jak i dzieci. Cukrzyca nie oznacza wcale końca świata, gdyż na dzień dzisiejszy można wskazać wiele dużo groźniejszych chorób oraz dolegliwości.

 

Funkcjonowanie z cukrzycą

Cukrzyca nie jest wyrokiem, a wręcz przeciwnie osoby, które z nią żyją staję się bardziej zorganizowane, aktywne, a do tego skrupulatnie przestrzegają narzuconych im zasad postępowania. Wielokrotnie, ludzie całkowicie ignorują wiadomości, które daje im organizm, a są one jasnym znakiem, że coś dzieje się z nim nie w porządku. Mowa chociażby o utracie wagi, szybkim przemęczeniu, bezustannym pragnieniu… Wiele osób ignoruje je, gdyż boi się usłyszeć diagnozę, która jednak nie jest tak tragiczna jak może się wydawać. Bezustanne monitorowanie poziomu cukru oraz wykonywanie zastrzyków może stać się swego rodzaju rutyną do której naprawdę można przywyknąć. Osoby chore muszą mieć zawsze przy sobie jedzenie, które będzie w stanie dostarczyć organizmowi łatwo przyswajalną porcję cukru, spakowany w torebce bądź plecaku batonik stanie się tak samo rutynowy jak paczka chusteczek czy portfel. Warto zdawać sobie sprawę, że medycyna idzie do przodu każdego dnia i rozwija się w bardzo szybkim tempie, dlatego warto czytać na ten temat oraz regularnie prowadzić rozmowy z lekarzem prowadzącym, który jest w stanie okazać naprawdę dużą pomoc i wsparcie.

 

Sport w cukrzycy

W przeszłości aktywność fizyczna oraz cukrzyca wykluczały się. Nie było to związane z fachową opinią specjalistów, ale utarło się, że należy postępować właśnie w taki, a nie inny sposób. Może było to związane z faktem, że jeszcze kiedyś z cukrzycą zmagały się głównie osoby starsze, które na siłownię i tak nie chodziły. Jedno jest pewne, w dzisiejszych czasach nawet sławni sportowcy trenują z tą dolegliwością i nie poprzestają na laurach w swoich osiągnięciach sportowych, a wręcz dążą do bycia jeszcze lepszymi. Warto brać z nich przykład, gdyż mimo wszystko większość dzisiejszych cukrzyków cały czas unika jakichkolwiek sportów.

Cukrzyca sprawia, że człowiek musi skupiać się na tym co znajduje się na jego talerzu oraz kontrolować poziom cukru, jednakże pod żadnym pozorem choroba nie oznacza końca dotychczasowego życia.