Czy mogę ochronić się przed rakiem?

Nowotwór to jedna z chorób, która zbiera bardzo duże żniwo. Diagnoza bardzo często jest za późna i nie da się dla chorego już nic zrobić. Dlatego oprócz regularnych badań należy zadbać o zdrowszy tryb życia i całkiem sporą aktywność, dzięki której szansa na pojawienie się śmiertelnej choroby znacznie maleje.

Co zrobić, żeby żyć zdrowej?

W pierwszej kolejności należy bezwzględnie rzucić palenie, gdyż to właśnie papierosy przyczyniają się do pojawienia się nowotworu. Kiedy mowa o raku płuc, w 90% przypadków jest on uwarunkowany paleniem papierosów. Sytuacja jest tak samo niekorzystna, kiedy chodzi o raka przełyku, gardła, jamy ustnej, pęcherzyka moczowe, trzustki oraz innych narządów. Zdrowie na pewno nie idzie w parze z paleniem papierosów, jeśli więc i Tobie zależy na uniknięciu nowotworu warto zrezygnować z tego nieprzyjemnego i bardzo drogiego nałogu.

Nieco później należy pomyśleć o wadze, gdyż otyłość również stanowi jeden z czynników, który zwiększa szansę wystąpienia nowotworów. Statystyki są jasne i wprost informują, że osoby, które nie przestrzegają zdrowych nawyków żywieniowych dostarczają do organizmu sporych ilości konserwantów, utleniaczy, wzmacniaczy smaku i kalorii. Wpływają one niekorzystnie na wygląd, ale największe szkody odbywają się we wnętrzu organizmu. Skutkiem tego pojawiają się nowotwory, które niszczą organizm od środka i niestety na ratunek jest już za późno. Szczupłe i wysportowane ciało to jedna z podstawowych zasad umożliwiających zapobieganie rakowi różnych organów.

Aktywność fizyczna to jeszcze jeden element, który zapewnia zdrowie na długie lata. Regularne ćwiczenia zdecydowanie zmniejszają szansę na wystąpienie raka okrężnicy, piersi, macicy oraz prostaty. Ruch to również szansa na właściwą wagę, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko pojawienia się nowotworów złośliwych.

Oprócz tego każdy posiłek powinien opierać się na warzywach oraz owocach. Właściwa dieta to priorytet, kiedy chodzi o zachowanie zdrowia. Na ogólny stan zdrowia dobrze wpływają również produkty zbożowe pełnoziarniste oraz jedzenie w którym znajduje się dużo błonnika. Dieta śródziemnomorska także jest mile widziana, gdyż występują w niej spore ilości ryb, oliwek, warzyw, zbóż oraz owoców. Mało jest z kolei białka oraz tłuszczu, co doskonale wpływa na stan organizmu i zapobieganie nowotworom. Warto zaznaczyć, że ta cecha jest uwarunkowana występowaniem w warzywach oraz owocach dużych ilości substancji przeciwnowotworowych. Jedźmy więc jak najwięcej warzyw i owoców, ruszajmy się oraz zaprzestańmy szkodliwych nałogów, wtedy istnieje o wiele większa szansa na zachowanie zdrowia na długie lata.