Jak należy zakładać podkolanówki uciskowe?

Obrzęki nóg nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też mogą znacząco utrudnić funkcjonowanie. Opuchnięte nogi wydają się ciężkie, zmęczone. Często są zimne i szarawe, a niedokrwione mięśnie mogą reagować skurczem. Rozwiązaniem może być kompresja. Jak ją stosować?

Terapia uciskowa – czym jest?

Kompresjoterapia to jedna z najstarszych metod radzenia sobie z problemami związanymi z układem krążenia i zaburzeniami przepływu żylnego. Celem terapii jest niedopuszczenie lub chociaż zmniejszenie zalegania krwi w naczyniach kończyny, zmniejszenie prawdopodobieństwa powstawiania skrzepów. Poprawa krążenia krwi w kończynach wspomaga też gojenie się ran i owrzodzeń, które mogą łatwiej powstawać przy tego typu problemach. Podczas zabiegu uciskowego ściany rozciągniętych naczyń krwionośnych są do siebie delikatnie zbliżane. Dzięki temu, że zmniejsza się ich światło, zastawki mogą się szczelnie zamknąć. Krew nie może się cofnąć i z każdym uderzeniem serca przepompowywana jest dalej do centrum ciała i serca.

Formy terapii kompresyjnej

Terapia uciskowa może przybierać równe formy. W gabinetach rehabilitacyjnych, a także coraz częściej tych kosmetycznych i związanych z odnową biologiczną, możemy spotkać aparaty do masażu uciskowego. Na kończynę jest nakładany rękaw podzielony na kilka komór. W trakcie zabiegu te komory wypełniają się powietrzem, wywierając odpowiedni nacisk na żyły. W celu utrzymania efektu masażu uciskowego lub drenażu limfatycznego, terapeuta może zastosować odpowiedni sposób bandażowania. Do stosowania na co dzień i profilaktyki zwykle zleca się podkolanówki uciskowe. Podkolanówki uciskowe uszyte są tak by na dole kończyny wywrzeć największy nacisk, który stopniowo będzie się zmniejszać wraz z zbliżaniem się do centrum ciała.

Podkolanówki uciskowe – jak je założyć?

Prawidłowe założenie podkolanówki albo pończochy uciskowej jest kluczowe dla jej prawidłowego działania. Nacisk jaki wywierają zmienia się na ich przebiegu, ale na danej wysokości musi być równomierny. Błędne założenie elementu ubrania uciskowego będzie skutkować zmianami naprężenie włókien materiału, a tym samym zaburzyć nacisk jaki mają one na wywierać na kończynę. Dokładna instrukcja zakładania podkolanówki powinna być dołączona do każdego produktu, ponieważ dopasowanie metody zależy od konkretnego rodzaju, sposobu produkcji, czy właściwości zastosowanych włókien i ich splotu. Najpopularniejszymi sposobami zalecanymi przez producentów są wywijanie i nasuwanie. Dodatkowo, w celu ułatwienia całego procesu, dostępne są akcesoria znaczenie ułatwiające idealne nałożenie podkolanówki, czy pończochy. Szczególnie polecane są one osobom, które dopiero zaczynają przygodę z terapią kompresyjną lub pacjentom z innymi problemami, które mogą ograniczać ich funkcjonowanie i prawidłowe samodzielne założenie tego elementu garderoby. Nie ważne, który sposób zostanie zastosowany. Kluczowe jest równomierne uczucie nacisku na danej wysokości oraz odpowiedni dobór rozmiaru i siły kompresji.