Jak dbać o pupę niemowlaka?

Pielęgnacja pupy niemowlaka jest rutynową czynnością, którą rodzic wykonuje każdego dnia. Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji pupy maluszka jest zmiana pieluchy. Częste przewijanie niemowlaka i wietrzenie pupy brzdąca jest profilaktyką pieluszkowego zapalenia skóry oraz odparzenia pupy dziecka.

Przewijanie niemowlaka – istotny element pielęgnacji

Przewijanie noworodka w pierwszym miesiącu jego życia jest częstą czynnością pielęgnacyjną wykonywaną przez rodzica, zazwyczaj z częstotliwością od 8 o 12 razy na dobę. Niemowlę po 28 dobie życia, rzadziej brudzi pieluszkę, około 6-8 razy na dobę. Przewijając dziecko, warto pamiętać o pewnych zasadach przewijania maluszka:

  • Zmiana pieluszki powinna zgrywać się z rytmem snu i czuwania niemowlaka;
  • Pupę noworodka należy myć od przodu do tyłu, aby bakterie z kału nie przedostały się do pochwy lub cewki moczowej u dziewczynek;
  • Do mycia pupy dziecka należy używać ciepłej wody oraz wacika lub ogrzanych w ręku hipoalergicznych chusteczek nawilżonych;
  • Przed założeniem pieluszki noworodkowi i posmarowaniu kremem pupy, warto dokładnie osuszyć pośladki maluszka;
  • Nie można ciągnąć za nóżki czy stopy niemowlaka, zaleca się delikatnie unieść miednicę brzdąca, podkładając dłoń pod pośladki lub przekładając swoją rękę między nóżkami maluszka, chwycić udo przy samych pośladkach;
  • Miejsce do przewijania niemowlęcia powinno być urządzone ergonomicznie, tak aby rodzic nie musiał nadmiernie się schylać, a wszystkie akcesoria do przewijania były w zasięgu ręki.

Kosmetyki do pupy niemowlaka

Do przewijania maluszka można stosować pieluchy wielorazowe (są to pieluchy tetrowe oraz pieluchy flanelowe) lub pieluszki jednorazowe. Wszystko zależy od zasobności portfela rodzica i wygody. Warto nadmienić, iż nowoczesne pieluszki jednorazowe mają już niezbędne atesty, są wysoce chłonne oraz przewiewne. Jednak potrafią czasem doprowadzić do uczulenia pupy maluszka. Poza pieluchami dla dziecka, do pielęgnacji jego pupy niezbędne są:

  • Krem lub maść do pupy dziecka – najlepiej z pantenolem i alantoiną (można również stosować zasypkę dla niemowląt);
  • Chusteczki nawilżone – istotne, aby były one hipoalergiczne, zamiast nich można zastosować wodę w miseczce oraz waciki;
  • Krem pielęgnacyjny – przeciw odparzeniom (np. od firmy asa).

Kosmetyki dla niemowlaków powinny posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Matki i Dziecka. Istotne informacje dla rodzica, które także muszą znaleźć się na opakowaniu kosmetyku dla maluszka, to jego skald, termin ważności i przeznaczenie.

Każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę z tego, że niewłaściwa pielęgnacja pupy niemowlaka może doprowadzić do odparzenia pupy lub pieluszkowego zapalenia skóry dziecka. Dlatego tak ważne są zasady higieny pupy malucha oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków do pupy maluszka. Warto pamiętać, iż czasem zwykła woda z mydłem dla niemowląt oraz wietrzenie pupy, są najlepszym sposobem na zapobieganie odparzeniom.