Jak radzić sobie z zapaleniem pęcherza?
Pacjenci w każdym wieku skarżą się niekiedy na zakażenie układu moczowego. Jest to nieprzyjemne schorzenie, któremu może towarzyszyć ból, pieczenie i swędzenie. Zwykle wzmożone jest również oddawanie samego moczu. W jaki sposób radzić sobie, kiedy pojawiają się problemy a układ moczowy daje o sobie znać?
W jaki sposób następuje zakażenie układu moczowego?
Na tego typu infekcje znacznie bardziej narażone są kobiety, z uwagi na odmienną budowę układu moczowego. Cewka znajduje się w bliskim sąsiedztwie pochwy oraz odbytu, przez co narażona jest na zakażenie bytującymi tam bakteriami. Częściej chorują też małe dzieci oraz osoby starsze. Oczywiście, nie oznacza to, że mężczyzn problem ten nie dotyka. Po prostu doświadczają go nieco rzadziej. Powstawaniu infekcji układu moczowego sprzyjają częste kontakty seksualne, stosowanie preparatów plemnikobójczych, słaba higiena. Pierwsze oznaki infekcji to zwykle swędzenie lub pieczenie. Z czasem, oddawanie moczu zaczyna być dość bolesne, a chory odczuwa ciągłe parcie na pęcherz.
Czy układ moczowy można leczyć samodzielnie?
W aptekach można znaleźć wiele różnych, naturalnych specyfików wspomagających leczenie układu moczowego. Jeżeli problem jest delikatny i dopiero się zaczął, doskonałym pomysłem jest stosowanie suplementów diety bogatych w żurawinę, ponieważ ma ona doskonałe działanie na układ moczowy i sprzyja szybkiemu powrotowi do zdrowia. Można też popijać napar z szałwii, która ma silne działanie antybakteryjne, czy z pokrzywy. Powszechnie stosowanym środkiem jest Furaginum, które powinien jednak zalecić lekarz.
Jeżeli problemy nie znikają, a mamy wrażenie, że się nasilają – konieczna jest wizyta u specjalisty. Z pewnością zleci on badanie krwi i moczu, a jednocześnie wypisze odpowiedni preparat. W skrajnych sytuacjach zapalenie pęcherza można leczyć też antybiotykiem, jednak zazwyczaj udaje się dzięki naturalnym specyfikom z apteki.
Jak zadbać o swój układ moczowy?
Jeżeli infekcje układu moczowego nawracają, oznacza to że jest bardzo podatny na działanie bakterii i trzeba o niego zadbać. Na pewno wskazane jest przyjmowanie suplementów diety bogatych w żurawinę oraz witaminę C. Można też jeść suszoną żurawinę i jej przetwory, ponieważ mają tak samo silne działanie. Dodatkowo, istotna jest higiena oraz stosowany do niej środek. Być może nie jest odpowiedni dla konkretnej osoby, dlatego warto wypróbować zmianę. Nawracające infekcje nie powinny być bagatelizowane. Najlepiej skonsultować je z lekarzem urologiem, ponieważ może być konieczne wdrożenie dłuższego leczenia.