Nastolatki tyją coraz bardziej!

Otyłość oraz nadwaga stają się coraz bardziej popularne również w przypadku dzieci oraz młodzieży. Fakty te są przerażające, a niewłaściwe wybory, kiedy mowa o spożywanym jedzeniu oraz napojach wpływają w negatywny sposób na funkcjonowanie całego organizmu. Jakie mogą być szkody?

Jak śmieciowe jedzenie wpływa na człowieka?

Przez określenie śmieciowe jedzenie rozumie się wszystkie dania oraz produkty, które mają niewiele wartości odżywczych i charakteryzują się dużą kalorycznością. Dzieci słyną z niezaspokojonego apetytu, który jest związany z bezustannym rośnięciem. Metabolizm pracujący na bardzo wysokich obrotach oraz dorastanie sprawiają, że problem otyłości może opóźnić się w czasie, jednakże konsekwencje niewłaściwych wyborów będą widoczne prędzej czy później.

Dieta jest niezwykle ważna w okresie dorastania, gdyż to właśnie wtedy rozwija się mózg. Dostarczanie właściwych produktów, bogatych w witaminy oraz składniki odżywcze ułatwia rozwój, z kolei tłuszcze trans i puste kalorie przeszkadzają oraz wpływają negatywnie na jego kondycję.

Mózg nastolatka posiada większą ilość receptorów dopaminy, co przekłada się na uczucie nagrody odczuwane po zjedzeniu. Właśnie tym można wytłumaczyć sięganie po jedzenie typu fast food, słodkie oraz słone przekąski i napoje gazowane. Kora przedczołowa odpowiada za kontrolowanie oraz zastępowanie impulsów, które pojawiają się jako efekt konkretnych wydarzeń. W związku z tym ludzie w wieku nastoletnim mają ogromny problem z rezygnacją z kalorycznego jedzenia i jest to powiązane z tym jak funkcjonuje ich umysł.

Kiedy w okresie dojrzewania regularnie sięga się po niewłaściwe jedzenie może to skutkować wystąpieniem długotrwałych zmian równowagi chemicznej w mózgu człowieka.

Wśród konsekwencji takiego postępowania należy mieć na uwadze, że obwody mózgowe, które mają do czynienia z tego typu żywnością wykazują większą aktywność u młodzieży, która zmaga się jednocześnie z otyłością niż chociażby osoby, których waga znajduje się w granicach normy.

Nadmierna waga sprawia, że obszary mózgu odpowiadające za sięganie po kaloryczne jedzenie są bardziej aktywne, a z kolei aktywność ośrodków, które powodują powstrzymywanie się przed przejedzeniem pracują znacznie wolniej. Konieczne jest więc zrzucenie zbędnej wagi, co w efekcie przywróci odpowiednią aktywność w korze przedczołowej. To właśnie kora przedczołowa wyznacza ile człowiek zjada oraz co ląduje na jego talerzu.  

Walka z otyłością nie jest łatwa, a złe nawyki żywieniowe wykształcone w młodości przekładają się negatywnie na dorosłe życie. Włączenie do życia aktywności fizycznej pomaga jednak uzyskać większą plastyczność mózgu, co pomoże przywrócić właściwe proporcje.