Ratuj pszczoły – dlaczego są tak ważne dla środowiska?

Wiele osób na widok pszczoły będzie uciekać. Naturalnie posiadają one żądło, ale pamiętajmy, że nie są to owady agresywne. Nie bez powodu też są pod ochroną. Dlatego każdy dorosły człowiek, ale również dziecko musi wiedzieć, dlaczego pszczoły są dla nas wszystkich tak ważne.

Co głównie zawdzięczamy pszczołom?

Na pewno wiele osób pszczoły będzie od razu kojarzyć z różnymi rodzajami miodów. To najbardziej charakterystyczne produkty przez nie wytwarzane. Miód przecież jest bardzo zdrowy no i oczywiście smaczny. Czy jednak tylko i wyłącznie chodzi właśnie o miód albo preparaty takie jak mleczko pszczele, które jest zresztą bardzo dla nas zdrowe? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, że dzięki swojej działalności pszczoły będą się przyczyniały do tego, że warzywa i owoce będą wydawać więcej plonów. To te owady przecież są odpowiedzialne za ich zapylanie. Dzięki temu też owoce i warzywa są ładniejsze i większe. Poza tym dzięki pszczołom nie tylko my zyskujemy jedzenie, ale także chodzi o paszę dla zwierząt. Na pewno też spotkaliśmy się stwierdzeniami, że w zasadzie w teorii moglibyśmy tylko skoncentrować się na jedzeniu, które jest żywnością przetworzoną ze zboża. To ostatnie jest więc jak wiadomo, wiatropylne. Czy jednak tak naprawdę chcielibyśmy tylko i wyłącznie takiej diety? Z pewnością nie.

Pszczoły oferują nam nie tylko mleczko pszczele

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, że pszczoły będą odgrywały bardzo ważną rolę w całym łańcuchu ekosystemowym. Niejednokrotnie też da się słyszeć, że jeżeli populacja pszczół będzie nadal tak intensywnie się zmniejszać, to na pewno będzie to grozić bardzo różnymi negatywnymi konsekwencjami dla całego ekosystemu. Warto przypomnieć, że pszczoła miodna odpowiedzialna jest za zapylanie w Polsce aż 50 gatunków polowych roślin uprawnych, ale także około 140 gatunków roślin ogrodniczych. Skala problemu jak widać, jest wręcz ogromna. A do tego pszczoły przecież wytwarzając, chociażby mleczko pszczele udostępniają nam bardzo wartościowe preparaty prozdrowotne. Mleczko to posiada bardzo wiele witamin No i chroni pracę układu nerwowego. Nie jest też żadną tajemnicą, że będzie obniżać ciśnienie krwi. Działa na nas wzmacniająco i antybakteryjnie. To po prostu cudowny lek i to nie jedyny zapewniany nam przez te owady. Jest całe mnóstwo takich leków. Dla tego też oczywiście zakupy takich produktów powinny być konsultowane ze specjalistą. Od sprzedawcy zresztą też się dowiemy, że pszczoły powinny być chronione, bo to nasze polskie narodowe dobro. Bez nich po prostu inne gatunki zwierząt także by wyginęły.