Gryzak dla niemowląt — jaki wybrać i kiedy stosować?

Wielu rodziców zmaga się z tym, że ich maleństwo ciężko przesypia noce, ma podwyższoną temperaturę oraz ciągle płacze i jest bardzo rozdrażnione. Okres ząbkowania nie jest łatwym czasem zarówno dla niemowlaka, jak i jego rodziców. W przypadku, gdy apteczne maści na niewiele się zdają, warto sięgnąć po inną metodę na dokuczliwy ból dziąseł. Gryzak, to właśnie akcesorium, które z pewnością stanie się najlepszym towarzyszem każdego brzdąca rozpoczynającego swoją przygodę z wyrastającymi ząbkami. Kiedy nadchodzi ten czas, w którym można podać dziecku gryzak? Czym należy kierować się przy jego wyborze?

Gryzak – dlaczego dziecko go potrzebuje?

Choć wiele dzieci przechodzi okres ząbkowania bez większych kłopotów, to większości maluszków towarzyszą w tym czasie swędzenie dziąseł, dokuczliwy ból oraz mnóstwo innych dolegliwości, Z pewnością ząbkowanie to spore wyzwanie dla dziecka, które staje się rozdrażnione i płaczliwe. W dodatku ten czas nie jest również łatwy dla rodziców, którzy szukają sposobu na uśmierzenie bólu swojej pociechy. Na szczęście, z pomocą przychodzą lubiane i znane od lat gryzaki, które stanowią świetną pomoc dla cierpiącego dziecka. Zwłaszcza że wraz z wyrzynaniem się ząbków malec zaczyna gryźć wszystko, co znajduje się w zasięgu jego małej rączki. Inwestycja w gryzak to doskonały sposób na złagodzenie bólu poprzez masaż dziąseł oraz ich miejscowe chłodzenie. To jednak nie wszystko – akcesorium to może posłużyć również jako zabawka. Dzięki swoim kształtom i kolorom efektywnie przyciągną uwagę maluszka. Pobudzają rozwój mózgu niemowlaka oraz zachęcają je do zapoznania się z otaczającym go środowiskiem.

Kiedy przychodzi czas na pierwszy gryzak dla niemowląt?

To pytanie zadają sobie rodzice niemowlaków. Niestety odpowiedź na nie jest łatwa. A więc większość maluchów zaczyna intensywnie wkładać sobie rączki do ust i ślinić się już około 3. miesiąca życia. Pierwszy ząbek pojawia się w ich buzi mniej więcej około 6. miesiąca życia. Wtedy przeważnie rozpoczyna się okres ząbkowania, który trwa nawet do czasu, kiedy maluszek osiągnie dwa lata. W zależności od materiału i rodzaju gryzaka, na opakowaniu produktu umieszczona została informacja, od jakiego wieku akcesorium może być bezpiecznie stosowane. Przeważnie jest to oznaczenie „3 m+”, które informuje o tym, że z gryzaka korzystać mogą niemowlęta powyżej trzeciego miesiąca życia. Wcześniejsze podanie dziecku gryzaka jest po prostu bezcelowe, ponieważ młodszy brzdąc nie jest w stanie chwycić i utrzymać go w rączce.  Najlepszym sposobem jest obserwacja niemowlaka i w momencie, w którym dziecko zacznie się bardzo ślinić lub będzie można zauważyć jakiś ząbek, wtedy warto zaopatrzyć się w gryzak. Należy także pamiętać, iż w przypadku, w którym ząbkowanie jest bardzo dokuczliwe, sam gryzak może nie wystarczyć. Wtedy niezbędna okazać się może porada u farmaceuty lub lekarza pediatry. W aptekach dostępne jest mnóstwo środków na ząbkowanie — w formie żeli, płynów czy kropli o działaniu łagodzącym.

Jak myć gryzaki?

Przy zakupie gryzaka dla niemowlaka trzeba sprawdzić, czy spełnia on główne normy bezpieczeństwa. Zabawka uśmierzająca ból powinna być wykonana z materiałów w pełni bezpiecznych dla niemowląt. Do użytku z pewnością nie nadają się lakierowane gryzaki. Bardzo ważna jest również odpowiednia higiena gryzaków. Podobnie jak w przypadku smoczków, akcesoria te wymagają systematycznego czyszczenia. W związku z tym najlepiej jest wybrać gryzak, który nie zawiera żadnych trudnych do wyczyszczenia zakamarków.  Wykonane z tworzyw można być pod bieżącą wodą z dodatkiem mydła i przy zastosowaniu gąbki lub ścierki. Silnie zabrudzone zaleca się zanurzyć w misce z ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń.