Jak to naprawdę jest z tą piramidą?

Piramida żywienia przeszła swego rodzaju metamorfozę i jest teraz piramidą żywienia oraz aktywności fizycznej. Dla osób, które nie były świadome tej zmiany zostaną przedstawione najważniejsze fakty z nią związane. Czy cały czas warto jej przestrzegać?

W kilku słowach o piramidzie żywienia

Ludzie po raz pierwszy spotkali się z piramidą żywienia już w 1992 roku i jej podstawowe zadanie polegało na pokazaniu mieszkańcom Stanów Zjednoczonych jak należy się odżywiać. W piramidzie znalazły się tabele żywienia na których podstawie należało tworzyć zbilansowaną dietę oraz codziennie odżywiać się. Już w tamtych czasach wiadomo było, że owoce oraz warzywa powinny stanowić podstawę każdego posiłku, tak samo jak produkty zbożowe. Tajemnicą nie było również, że cukry oraz tłuszcze nie są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Te poglądy funkcjonują również w dzisiejszych czasach. Jednakże z biegiem czasu zaczęto coraz więcej mówić na temat aktywności fizycznej oczywiście w połączeniu z omawianą cały czas piramidą. Piramidy zmieniały się i aktualnie kluczowe miejsce zajmuje w niej również ruch.  

Większość dietetyków pracujących również w naszym kraju opiera się na piramidzie żywienia, która została zaktualizowana kilka lat temu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że zasady żywieniowe nie w każdym państwie zobrazowane zostają w formie piramidy. Kiedy wziąć pod uwagę Chiny, takie same nawyki przedstawia się w formie talerza, co wydaje się mieć więcej sensu, gdyż oprócz tego, że jest to bardziej obrazowe to działa lepiej na wyobraźnię człowieka. W oparciu o „talerz” łatwiej wprowadza się pożądane zmiany oraz modyfikacje.

Wygląda na to, że w dzisiejszych czasach coraz większa ilość państw będzie dążyć do zmiany piramidy na talerz żywienia. Warto zaznaczyć, że piramida mimo, iż nie jest ogromnie skomplikowana, może dostarczać pewnych trudności. Przede wszystkim wiąże się to z jej wielopoziomowością, dużą ilością grafik oraz niewielkimi podpowiedziami, które nie zawsze są jasne. Mowa chociażby o wyrzekaniu się słodyczy oraz produktów zawierających duże ilości soli i zastępowanie ich ziołami oraz naturalnymi przyprawami. Ogólne zrozumienie oraz przestrzeganie zasad zobrazowanych na piramidzie żywieniowej nie jest więc takie łatwe jak się może wydawać na pierwszy rzut oka.

Jedno jest pewne, bez względu na kształt oraz formę przedstawienia zasad zdrowego odżywiania należy je wprowadzić do swojego życia oraz tworzyć własne menu w oparciu o nie.