Jakie pieluchy wybrać – bambusowe, tetrowe czy flanelowe?

Pieluszki wielorazowe to jedne z podstawowych artykułów, w które trzeba się zaopatrzyć mając malucha w domu. W większości sklepów znajdziesz pieluchy bambusowe, flanelowe i tetrowe. Przeczytaj, by dowiedzieć się czym się różnią i na które się zdecydować, w zależności od Twoich potrzeb.

Z czego robi się na pieluszki wielorazowe?

Pieluchy wielokrotnego użytku wykonuje się, jak większość produktów przeznaczonych dla dzieci, z materiałów przyjaznych skórze. W wypadu pieluszek są jest to najczęściej dobrze znana nam bawełna lub wiskoza bambusowa. To pierwsze włókno jest naturalne, ale z uwagi na skomplikowany proces przetwórstwa, w którym używa się wielu chemikaliów, produkt końcowy może nie być już dla naszego ciała tak przyjazny. Wiskoza bambusowa jest wprawdzie włóknem sztucznym, ale ponieważ samo w sobie ma właściwości antybakteryjne, które pomagają zmniejszać podrażnienia skórne, to bardzo rzadko zdarzają reakcje alergiczne po kontakcie z tym materiałem.

Właściwości materiałów na pieluszki wielorazowe

Pieluszki tetrowe są wykonane ze 100% bawełny, której włókna utkane są w charakterystyczny sposób tworząc kratkowany wzór. Tetra bardzo dobrze chłonie wilgoć, przepuszcza powietrze i nie powoduje podrażnień (o ile do produkcji nie użyto nieodpowiednich środków). Pieluszki flanelowe, to również 100% bawełny, ale dużo grubszej i inaczej przetworzonej. Są miłe w dotyku, ale nieco gorzej chłoną wodę niż pozostałe. Pieluchy bambusowe wykonane są z wiskozy bambusowej, która choć jest materiałem sztucznym, to przepuszcza powietrze, świetnie chłonie wilgoć, a do tego ma właściwości antyseptyczne i termoizolujące.

Pieluchy bambusowe, flanelowe i tetrowe – kiedy ich używać?

Wybór pieluch wielorazowych na rynku jest przeogromny i tak naprawdę każdy z rodzajów ma swoje wady i zalety, przez co przydają się do różnych rzeczy. Pieluchy tetrowe są najpopularniejsze, uniwersalne i stosunkowo tanie. Nie są może tak przyjemne w dotyku jak pozostałe, ale świetnie nadają się jako podkładka pod buzie przy ulewaniu, w zastępstwie śliniaka, czy po prostu pielucha. Flanela idealnie nadaje się na podkład do wózka, czy leżankę u lekarza, a także w zastępstwie otulacza, czy ręcznika. Pieluchy bambusowe są najdroższe, ale to zdecydowany mercedes wśród tego typu wyrobów. Może z powodzeniem okryć nimi dziecko w upał, a także dać do przytulania nawet największemu wrażliwcowi. Pieluchy bambusowe dostępne są w największej gamie rozmiarów, a do tego mają przepiękne wzory.