Łazienka dla niepełnosprawnych – jak nie popełnić błędów w jej aranżacji?

Dostosowanie łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej to jedno z głównych wyzwań dla rodziny gdy taka osoba się w niej pojawia. Problem nasila się gdy do niepełnosprawności dochodzi nagle i szale działań, szoku , czasem paniki podejmujemy pochopne decyzje. Gdzie i jak szukać pomocy?

O pomoc w wyborze wyposażenia poproś… Fizjoterapeutę.

Dobór najwłaściwszego sprzętu do wyposażenia łazienki osoby niepełnosprawnej do nie lada wyzwania. Na runku dostępne są przeróżne rozwiązania, które czasem technologią przywodzą na myśl rozwiązania ze statku kosmicznego. Nie zawsze to, co bardziej skomplikowane będzie lepsze. Czasem mniej znaczy więcej, a o opinie warto zapytać ludzi, którzy mają doświadczenia w pracy z różnym sprzętem. Fizjoterapeuci są grupą zawodową, która odpowiada z usprawnienie pacjenta i przywrócenie mu możliwe dobrego funkcjonowania. Potrafią ocenić, jakie efekty może przynieść terapia i jakie możliwości lub ograniczenia będzie mieć pacjent w przyszłości. Ich opinię warto wziąć pod uwagę, bo być może części drogiego sprzętu nie warto kupować, a wystarczy wypożyczenie, bądź wystarczą proste triki, które znacznie poprawią użytkowanie łazienki. Kolejną grupą, z którą warto rozmawiać o przystosowaniu pomieszczeń, są sami niepełnosprawni z podobnymi dysfunkcjami i ich rodziny. Poziom kreatywności i co najważniejsze skuteczności wymyślonych przez nich rozwiązań potrafi zadziwić, a warto korzystać z doświadczeń tych, którzy już przeszli przez te problemy.

Łazienka dla niepełnosprawnych – co musi w niej być?

W zależności od stopnia niepełnosprawności łazienka dla niepełnosprawnych będzie musiała zostać wyposażona w różne sprzęty. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie poręcz ułatwiająca wejście do wanny, a w innym konieczny będzie montaż kabiny prysznicowej, lub dźwigu, który przetransportuje chorego z wózka do wanny. Na pewno należy walczyć o zapewnienie bezpieczeństwa i możliwości jak największej samoobsługi niepełnosprawnego. W przypadku gdy nagle pojawia się konieczność korzystania z wózka, a łazienka jest mała i niefunkcjonalna, warto przemyśleć gruntowny remont, a nie szukać doraźnych rozwiązań które i tak nie będą idealne.