Sztywność stawów może być objawem choroby reumatycznej

Sztywność stawów jest częstym problemem, nie tylko ludzi starszych. Zazwyczaj odczuwana jest rano, po przebudzeniu- wtedy pojawiają się problemy z podniesieniem się z łóżka. Może to być objaw zwyrodnienia stawów lub innej choroby reumatoidalnej.

Dlaczego stawy sztywnieją?

Sztywność stawów bardzo często dotyczy osób starszych, u których doszło do zwyrodnienia stawów, czyli do uszkodzenia chrząstki stawowej, która jest odpowiedzialna na ruch ślizgowy w stawie. Jeśli chrząstka się zmniejsza lub jest chropowata, za mało odżywiona, mamy do czynienia z sytuacją, gdzie kość trze o kość, powodując ból. Czynniki, które sprzyjają zwyrodnieniom stawów to: otyłość, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, ciężka praca fizyczna w przeszłości i inne.

Jednak sztywność stawów nie dotyczy tylko ludzi starszych. Choroby reumatoidalne takie jak: reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), osteoporoza, dna moczanowa czy łuszczycowe zapalenie stawów, to schorzenia, które dotyczą głównie młodych ludzi. Cechą wspólną tych chorób jest poranna sztywność stawów, która trwa dłużej niż godzinę, czasem cały dzień.

Jak zdiagnozować źródło problemu?

Ważna jest rozmowa ze specjalistą, podczas której należy podać wszystkie informacje o objawach. Lekarz wykona badanie fizykalne, czyli oceni funkcje stawów za pomocą różnych testów funkcjonalnych. Poza tym najczęściej zalecane jest wykonanie RTG, a później rezonans magnetyczny. Wykonuje się także artroskopię, która zobrazuje stan stawu oraz może naprawić uszkodzone struktury. Aby wykluczyć bądź potwierdzić chorobę reumatyczną, należy wykonać badania krwi: morfologię, biochemię oraz immunologię- czynnik reumatoidalny, OB, przeciwciała i antygeny.

Leczenie i rehabilitacja.

Chorobę zwyrodnieniową stawów leczy się zachowawczo. Stosuje się środki farmakologiczne i maści przeciwzapalne, a także suplementy diety np. glukozaminę. Dobre efekty przynoszą zastrzyki dostawowe z kwasu hialuronowego. Najważniejsze w leczeniu stawów są ćwiczenia fizyczne oraz używanie sprzętów pomocniczych typu kule, laski. W ostateczności wykonywana jest operacja w celu wszczepienia endoprotezy.

Choroby reumatyczne przebiegają w okresach zaostrzeń i remisji. W okresie zaostrzeń wymagane jest stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych np. Anapran, Nalgesin, Naxii. Leczenie farmakologiczne jest dobierane indywidualnie do pacjenta. Poza tym należy unikać przeciążeń i wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie i rozciągające. W tym celu należy zgłosić się po pomoc do fizjoterapeuty.