Zdrowe jedzenie, zdrowy umysł – jak zadbać o szare komórki?

Dieta bogata w składniki odżywcze gwarantuje nie tylko dobre samopoczucie i promienny wygląd, ale także ma wpływ na ludzki umysł i sposób, w jaki używany jest mózg. Dobrze dobrany jadłospis przekłada się na poprawę zdolności intelektualnych, o czym pamiętają firmy cateringowe.

Inteligentna dieta – jak stworzyć jadłospis?

Wiele osób nie przepada za gotowaniem, gdyż trzeba zrobić zakupy, wymyślić jadłospis, który powinien dostarczać wszystkie wymagane składniki odżywcze, składać się ze zdrowym produktów, sezonowych warzyw i owoców, a także dostarczać dobrych kalorii. Dla wielu może to być za dużo, dlatego firmy cateringowe przychodzą z pomocą, oferując inteligentną dietę. W jadłospisie nie może zabraknąć tłuszczy nienasyconych. Najlepsze są kwasy tłuszczowe omega-3 odpowiadające za przewodzenie impulsów nerwowych i zabezpieczających neurony. Trzeba wyraźnie podkreślić, że ludzki organizm nie jest w stanie ich wyprodukować, dlatego należy je dostarczyć razem z pożywieniem, o co zadbają firmy cateringowe. Zdrowe tłuszcze występują w rybach, zielonych warzywach liściastych, orzechach oraz nasionach (głównie dyni oraz słonecznika).

Równie istotne są węglowodany, gwarantują właściwy poziom glukozy w organizmie, czyli właściwe odżywienie komórek mózgowych. Należy usunąć z diety cukry proste, które nie mają żadnej wartości. Należy sięgać po jak najwięcej produktów pełnoziarnistych, które znajdują się w otrębach, fasoli, soczewicy. Trzeba spożywać jak najwięcej produktów bogatych w antyoksydanty odpowiadające za opóźnienie procesów starzenia i wspierających procesy myślowe. Występują one w owocach jagodowych, morelach, wiśniach, brokułach, szpinaku, marchwi.

Należy też zadbać o rozsądne suplementy, na przykład w formie oleju rybnego stanowiącego alternatywę dla mięsa ryb, mającego specyficzny smak i zapach, który nie przypada do gustu wszystkich, a ma wiele cennych wartości odżywczych. Zawarte w nim tłuszcze mają bardzo dobry wpływ na pracę mózgu, równocześnie wspierając układ krążenia i odporność. Jeżeli zabraknie go w diecie, objawia się to problemami z koncentracją uwagi i trudnościami w przyswajaniu informacji.

Bardzo ważny jest kwas foliowy, odpowiadający za jeszcze lepsze dotlenienie mózgu i pobudzenie komórek nerwowych do wzrostu.